İspanyol pilotun EFE Ajansını ziyareti sırasında bu kadar ikna ve güçlüydü.

İspanyol pilotun EFE Ajansını ziyareti sırasında bu kadar ikna ve güçlüydü.

Bu anlamda pilotlara dışarıdan yardım alınmadan “maraton” kilometreler artırılmış ve çok uzun iki etap dahil edilmiştir.

Dakar ısınıyor ve Red Bull, ilerideki çöle hükmetmeye hazır bir kovboy atmosferinde yıldızlarını topladı.

Faria, Coma ve diğerleri muhteşem videoda rol alıyor.

Birkaç sezon için sözleşme imzalayan Belçikalı sürücü, Koreli üreticiye taşınmasının uzun vadede WRC unvanı için savaşma taahhüdünü temsil ettiğini söyledi.

J.V.

Dört saniye de dahil olmak üzere arka arkaya altı podyum elde ettikten sonra Thierry Neuville, transfer pazarında en çok beğenilen parça oldu, çünkü Hyundai’nin teklifine ek olarak, masada M-Sport’tan kampanyayı bir Ford Fiesta RS.

Hyundai Motor Sporları Direktörü Michel Nandan yaptığı açıklamanın ardından “Thierry harika bir sezon geçiriyor ve WRC’nin en ilginç genç sürücülerinden biri olduğunu kanıtladı. Saf hızı, araç kullanma yeteneği ve ralli yapmaya odaklanması onu Hyundai için ideal bir sürücü haline getirdi ve bu imza ile bu macera konusunda ciddi olduğunu gösteriyor ”.

Neuville, yardımcı pilotu Nicolas Gilsoul ile birlikte, yeni Hyundai i20 WRC’yi 2014 WRC’nin 13 turunun hepsinde sürmekle sorumlu olacak ve ilk kez MonteCarlo Rally’de sahneye çıkacak. Belçikalı, Hyundai ile olan yeni sözleşmesinin kendisi için “mükemmel anlaşma” olduğuna inanıyor. “Şampiyonluğu kazanmak için uzun vadeli hedefleri olan genç ve hırslı bir marka ve uzun yıllardır bir üretici için resmi bir sürücü olmaya çalıştım” dedi.

Dakar’ın son üç baskısının kadın kategorisinde birincisi olan Laia Sanz, bu yıl açık bir hedefle teste geri dönüyor: “Kızlarda kazanmak değil, erkeklerle yüz yüze rekabet etmek”.

Laia yarışmaya motosikletini sundu, 140 kilo ağırlığındaki, 56 hp güce sahip ve saatte 170 kilometre azami hıza ulaşan, Dakar için özel olarak üretilen Honda CRF450 Rally.

Laia Sanz’ın motosikleti Japonya’da üretildi, Castellón’dan Joan Barrera’nın resmi motosikletine benzer bir prototip ve Sanz’ınki gibi beş yetkili daha olacak.

Takımın yapısı, o ülkeden iki pilotla birlikte Honda Arjantin ile aynı kalıyor ve Brezilyalı ve Laia’nın sırt çantalı bir yolcu olmayacağını “ek bir zorluk” olarak kabul ediyor.

2013 yılı denemelerde on üçüncü dünya şampiyonluğu ve enduro ikinciliği ve Amerika Birleşik Devletleri X Games’te üç altın madalya da dahil olmak üzere başarılarla dolu bir yıl olduktan sonra, bu yılki proje sadece üç ay içinde hayata geçti.

“Sonuçlar açısından kariyerimin en iyi yılı oldu. Takvim nedeniyle Dünya Deneme Şampiyonası’nı yapamayacağımı düşündüm, gidebilirim ve kazandım ama en zor sezon oldu. Gerçek şu ki Bunu geride bırakıp, aynı ya da daha iyi olmasını umduğum yeni bir yıla başlamaktan çok heyecan duyuyorum. “

Barcelona kadınına 27 yaşındaki pilotun sponsoru olan KH7 Lloreda şirketinin başkanı Josep María Lloreda katıldı. “Hiçbir zaman Laia’nın bu yıl bisikletsiz olacağını düşünmemiştik. Bunu başarmak için çok çalıştık çünkü iki olasılık gördü, ama bence en iyisini seçti.”

Sanz, “belirsizliklerle dolu bir yıl” olduğunu kabul etmesine rağmen Dakar’a gideceğine “ikna olduğunu” söyledi.

“Bence projeyi ileriye taşımanın anahtarı, doğru zamanda doğru yerde olmaktı. O an Amerika Birleşik Devletleri’nde Johnny Campbell ile birlikteyken, Kaliforniya’da Honda halkıyla tanıştım ve bana yardımcı oldu bu olabilir. “diye açıkladı.

Son baskıda genel 93. oldu ama kadın kategorisinde 400 km çekildikten, 25 saatini bisikletle geçirdikten, sadece bir buçuk saat uyuduktan ve ağlayarak sona erdikten sonra kazandı. “Üst üste iki gün süper zordu, ancak yarışın bu tarafını deneyimlemenin iyi olduğunu düşünüyorum. Sanırım en iyi Dakar’ım buydu,” diye hatırladı.

“Asgari hedef ilk 25 veya 30’da olmak olabilir. İlk gün 50 numarayla çıkıyorum ve sabırlı olmam gerekecek. Çok zor ve çok uzun olacak ve kendimi ne zaman bunaltacağımı beklemiyorum. her zaman, “diye bitirdi. 

Moto2 kategorisinde kendini dünya şampiyonu ilan eden Pol Espargaró, bu Salı sabahı Renault World Series’de yarışan arabalardan birini test etti. 

David boti

Katalan sürücü, eski Formula 1 pilotunun babası Jaime Alguersuari’nin gözetiminde Circuit de Catalunya’da bu yarış arabasıyla sürüş becerilerini gösterdi.

2013’te Moto2 dünya şampiyonu olan Pol Espargaró, gelecek sezon MotoGP dünya şampiyonasında Tech 3 takımının Yamaha’sında mücadele etme zorluğuyla karşı karşıya, ancak “Rossi’nin Valentino’nun kulağını ıslatabilirsek- hırsı kısa değil” dedi. bazı yarışlarda bomba olurdu. “

İspanyol pilotun EFE Ajansını ziyareti sırasında bu kadar ikna ve güçlüydü. “Dört resmi motosikletten sonra, Ducati olmadan, orada olmalıyız, bu yıl Cal Crutchlow’un nihayet ulaştığı ve üzerinde düşünmemiz gereken konum. Bu iyi bir sonuç olurdu,” dedi. yarış. Moto2 dünyası.

Espargaró, gelecek yılın ilk randevusunda Katar’da ilk üç arasında yer almanın çok iyi olacağını kabul etti, ancak buna pek güvenmiyorum ve ilk beşte bitirmenin inanılmaz olacağını, ancak şüphe yok ki ben Beklentilerimde olmasa da mümkün olduğunca savaşmaya çalışacağım. “

Şampiyonanın ilk yarışında olduğu gibi, Pol Espargaró için “yılı ilk beşte bitirmek, hedef bu” mükemmel bir sonuç olacaktır.

Her zaman samimi olan ve MotoGP’de Marc Márquez ile yaptığı kavgalar sorulduğunda Espargaró, kendisini “direksiyonu ona koyarken görmediğini çünkü şimdilik çok yüksek bir seviyedeler ve yuvarlanmamız gerekiyor, tecrübemiz yok. ve hatta küçük bir motosiklet, çünkü Jorge veya Marc ile aynı motosiklete sahip olamayacağız ve bu yüzden onların seviyesinde olmadığımız için sabırla alacağız, ama umarım sezon ortasında veya sonunda mücadele edeceğim onları. “

Pol Espargaró’nun doğrudan Yamaha ile bir başka seçeneğiyle bir yıllık sözleşmesi var ve 2014’te Tech 3 takımında yer almasına rağmen, gelecekte her şey olabilir, çünkü “belki de fabrika takımına gireceğiz veya değilse Şey, bilmiyorum, ne olacağını bilmiyorum ama benim için 2015’te Jorge veya Valentino ile birlikte resmi bir takımda yer almak hedef olur, ama göreceğiz, bu açık bir dünya ve alabileceğimizi göreceğiz “dedi İspanyol şampiyonu.

Yeni bisikletiyle ilgili olarak, “MotoGP’nin çok fazla kurulumu var, hepsini Valencia’da deneyemedim çünkü bu inanılmaz bir kategori, sadece bisikleti almak açısından değil, her eğitimden sonra onu elektronik olarak hazırlamak açısından inanılmaz bir kategori. oturum. “.

“İlk testte lastikleri test ettik, tüm bileşenlere adaptasyonu, ardından yeni bir sistem olan ve ısınması zaman alan karbon frenler ve çalışmaları çok agresif, çok güçlü ve özel bir hassasiyet veriyor ve o zaman hızlı gitmeye başlamak için güce de uyum sağlamalıyız, “dedi Pol.

“Hızlı gitmek, o sırada Malezya’daki bir sonraki eğitim oturumları için bir kenara koyduğumuz bir şey ve şimdi yaptığımız şeyi, düşmeden iyi yaptık, hedef buydu” diye kabul etti.

“Bulunduğum yere gitmek karmaşık bir bisiklet gibi görünmüyordu, çünkü Marc’ın 1,2 ve Jorge’nin 0,7 arkasında kaldım ve elime geçen en karmaşık bisikletlerden biri değil, Moto2’de daha çok mücadele etmem gerekti. anlayın., ama zor olanın, karmaşık olanın başladığı yer burasıdır, sınırda olduğunuz için o saniyeyi düşürdüğünüzde değeriniz bisikleti kaldırmaya, elektroniği anlamaya başlar ve bu nokta, yapmamız gereken karmaşık noktadır. Gör ve üstesinden gel “, Espargaró EFE’ye yaptığı ziyarette sözlerine ekledi.

“Birkaç kez kırılan Crutchlow’un bisikletiyle Valencia’da başladık, ancak bizim için tamir edip bize bıraktılar, ancak Yamaha’nın ‘standart’ olarak adlandırdığı ancak Jorge’ninkine çok benzeyen bazı ayarlarla çünkü Lorenzo Moto2 dünya şampiyonu, çok iyi bir sürücü ve bizim sürüşümüz motosikletle en hızlı giden kişi olduğu için onunkine benzemeli “dedi.

Espargaró, “Malezya’da yeni şeyler alıp almayacağımızı bilmiyoruz, ancak alırsak ve bunlar Jorge’ninkine benzerse, bu iyi olur çünkü fabrika sürücülerine daha yakın olduğumuz anlamına gelir.” suç ortaklığının kesin gülümsemesi.

Pol Espargaró, MotoGP’yi karşılaştırmak için zaten verilere sahip ve “Çalışmasına yardımcı olmak için elektroniklerle çok çalışmanız gerekiyor ve https://gamblingprofessors.com/tr/casinoslot/ daha sonra bisiklet çok eğimliyken kauçuk yüzeyi çok” küçük “yapıyorsunuz ve sıçrıyor. daha fazla çekiş kontrolü, çünkü patinaj yaptığınızı düşünerek lastiğe daha az temas ediyor. “

Espargaró, “Jorge, çok iyi yaptığı şey motosikleti kaldırmaktır, bu nedenle lastiğin yüzeyi çok daha büyüktür ve bu nedenle çekiş kontrolünün daha az çalışması ve ona daha fazla güç vermesi gerekir. Ona benzemeye gitmeliyiz. bu yönü, ama en karmaşık olanı çünkü bu Valentino’nun bile yapmadığı bir şey ve bu yüzden bizim için zor olacak “.

Pol Espargaró, “tamamen yeni bir prototip motosikletle 0.1’de kaldığı ve üç günlük harika testler yaptığı için, yeni NGM Forward takım motosikleti ile Valencia eğitim seanslarında gösterdiği performansı övdüğü” kardeşi Aleix ile 2014’te aynı zamana denk gelecek. orada ve Jerez’de “.

Barreda: “KTM’nin alternatifi miyiz bilmiyorum ama kazanmak için dışarı çıktık”

Isidre Esteve: “Fikir Dakar’a dönmek”

“Aleix, koşacak bir motosiklet istiyordu, çünkü bu yıl CRT ile karmaşıktı ve şimdi bizimkinden daha fazla ve yarışın sonunda daha fazla litre ve bunun üzerine daha yumuşak bir lastikle çalışacak. tek bir kontrol ünitesine sahip olacaklar. Daha da kötüsü olması gerekiyordu, ancak bisikletin nasıl gideceğini merak ediyorum ve umarım ne yapabileceğini ve insanların Aleix’in gerçekte neye benzediğini görmesini sağlayabilirim “dedi. Pol Espargaró gururla. 

İspanyol uluslararası bek oyuncusu Juanfran Torres, Fransız kanat oyuncusu Frank Ribery’nin, “tepesinde olmak bile bir saniye içinde her şeyi mahvedeceğini” imzalayarak onu durdurmanın zorluğunun altını çizen tehlikenin altını çizdi. İspanyol takımı, Avrupa Şampiyonası çeyrek final maçına, diğerlerinin üzerinde Karim Benzema ve Frank Ribery ile hücum gücünü vurgulayan bir takım olan Fransa’ya karşı hazırlanıyor. Juanfran bir basın toplantısında, “Bütün maçın üstündeyken bile, o kadar çok kaliteye sahip ki, her an bir gol şansı veya pas yapabilir ve her şeyi mahvedebilir,” dedi. “Onun tepesinde olmak gerektiği açık. Fransa’nın en önemli oyuncularından biri değilse de en önemlisi.